Deniz kenti İzmir’in en büyük eksikliği olan özel yatların demirleyeceği marina için Narlıdere Belediyesi, 150 milyon liralık dev projeyi hayata geçiriyor.

8 metre ile 30 metre arası 240 tekne kapasiteli marina, Sahilevleri bölgesinde inşa edilecek.Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “İzmir’in kaderini değiştirecek projemizi ‘Yap-İşlet-Devret’ modeli ile hayata geçireceğiz. 2023 yılında projenin ihalesine çıkıyoruz” dedi.

İzmir’in yıllardır hayalini kurduğu kent merkezindeki marina projesi gerçek oluyor. Narlıdere Belediyesi, Sahilevleri bölgesinde, boyu 8 metre ile 30 metre arasında değişen 240 özel motor yatın aynı anda demirleyebileceği marina projesi için düğmeye bastı. Yaklaşık 1 yıl önce proje ihalesi yapılan marina için 2023 yılında ise yapım ihalesine çıkılacak. İzmir’in en özel bölgelerinden birisi olan Narlıdere sınırları içerisindeki Sahilevleri bölgesinde hayata geçirilecek marina, kentin kaderini değiştirecek. Yıllar boyu turizmden hak ettiği payı alamayan İzmir, marina ile Türk ve yabancı bayraklı özel yatların rotasını çevireceği yer haline gelecek. Marinada ayrıca İzmir’in en modern nikah salonu ve tenis kortları da olacak.

 

ZEMİN ETÜDÜ YAPILACAK

Marinanın yıl sonunda proje işlemlerinin biteceğini belirten Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “İş birliği için herkese çok teşekkür ederiz. Proje ihalesi bitti, kurum görüşleri geldi. Bu aylarda ulaşım, altyapı koordinasyon kurulundan izin aldık, zemin etüdü yapacak gemi geliyor. Yaklaşık 15 yerde zemin etüdü yapılacak. Tahmin ediyorum bu yılın sonunda proje ve ruhsat işlemleri bitecek. Yap-İşlet-Devret yöntemiyle ihaleye çıkacağız. Biz bu modele karşı değiliz. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor. Önemli olan hizmetin, yatırımın yapılması. Tabii devleti, belediyeyi zarara uğratmamalısınız. Gerçekçi, yarışmacı bir fiyatla ihaleye çıkacağız. Önümüzdeki yıl yani 2023 yılında da ihaleye çıkmayı planlıyoruz” dedi.

‘150 MİLYON LİRALIK YATIRIM’

Marinanın yapılmasıyla birlikte Sahilevleri’nin turizm merkezi haline geleceğini belirten Başkan Ali Engin, “Marina 240 yat kapasiteli olacak. Bir de İzmir’in en modern nikah salonunu yapacağız. Marinada yeme-içme alanları da olacak. Sahil çevresini trafiğe kapatacağız. Arkadaki 17 metrelik Levent Caddesi’ni açıyoruz. Burayı bir turizm merkezi haline getireceğiz. Son derece çevreyle, doğayla barışık bir proje olacak. Şeffaf bir ihale olacak, önümüzdeki yıl herkes katılabilecek. Yatırım bedeli 100-150 milyon civarında. Bizim bir yıllık bütçemiz. Bizim bunu yapmamız mümkün değil ancak olduğu zaman geliri belediyeye kalacak. Tenis kortu da yapıyoruz” diye konuştu.