Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nden “Modern Serada Çiçekçilik” Projesi

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, “Modern Serada Çiçekçilik” projesi kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı’ndan almaya hak kazandığı destek ile 15 personeline yönelik eğitim gerçekleştirdi.

1 ay süren 46 saatlik eğitim kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi personelleri serada çiçek üretim aşamalarını tohumdan başlayıp alanda dikime kadar A’dan Z’ye kadar uygulamalı olarak öğrendi. Eğitimlerin tamamlanması ile birlikte Süleymanpaşa Belediyesi’nin kendi çiçeklerini üretebilmesi için tüm teknik altyapı ve nitelikli insan kaynağı hazır hale getirilmiş oldu.

Süleymanpaşa Belediyesi fizibilite desteği, mali destek ve son olarak aldığı teknik destek hibesi ile Trakya Kalkınma Ajansı’ndan aldığı 3 desteği de başarılı bir şekilde kullanarak birçok alanda Trakya’nın öncü belediyesi olduğunu bir kez daha gösterdi.

EŞKİNAT: “ÇİFTÇİLERİ KATMA DEĞERİ YÜKSEK ALTERNATİF ÜRÜNLER HAKKINDA BİLİNÇLENDİREREK TEŞVİK EDECEĞİZ”

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat projenin amacına değinirken; “Proje ile belediyelerin kent süslenmelerinde kullandıkları canlı çiçeklerin üretimi ve çiftçilerin benzer yatırımlar için teşvik edilmesi ve eğitilmesini amaçlıyoruz. Proje kapsamında inşa edilmekte olan seranın örnek teşkil ederek çiftçileri katma değeri yüksek alternatif ürünler hakkında bilinçlendirerek teşvik edeceğiz.” dedi.

“ÖRNEK MODEL OLUŞTURUYORUZ”

Serada yapılacak üretimin ilk olarak belediyenin çiçek ihtiyacını karşılamaya yönelik olacağını belirten Eşkinat; “Bu çalışmanın çiftçilerimiz tarafından benimsenerek yaygınlaşması için örnek model oluşturuyoruz. Bu serada Süleymanpaşa Belediyesinin ihtiyaç duyduğu süs bitkilerini üreteceğiz. Şuan için bizim bütün ihtiyacımızı karşılamayacak. Ancak belediyemiz tarafından alım garantili bu modeli örnek alacak olan başka yatırımcılara, köylerimize, özellikle köy kooperatiflerimize örnek olmak için bu projeyi hayata geçiriyoruz. Umarım biz artık başka yerlerden çiçek almak zorunda kalmayız. Bu bölgenin çiçeklerinin tamamını başka belediyeler de dâhil olmak üzere bu seranın öncülük ettiği bizim bölgemizdeki başka seralar tarafından sağlanır.” diye konuştu.

SÜLEYMANPAŞA ÇİFTÇİSİNİN KALKINDIRILMASI HEDEFLENİYOR

Projenin ilerleyen aşamalarında çiftçilerin de benzer yatırımlarla seracılık faaliyetlerine başlamalarının ardından süs bitkilerinin başka illerden değil yerel üreticilerden satın alınarak Süleymanpaşalıların tarımdan elde ettikleri gelirin arttırılması, yerel kalkınmaya katkı sağlanması ve zamanla Süleymanpaşa’nın bu alanda ülke çapında bir merkez haline gelmesi hedefleniyor.

Sera faaliyete geçtikten sonra dileyen vatandaşlara seracılıkla ilgili uygulamalı eğitimler verilerek seracılığın yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülecek. Sera çiçekçiliği ve süs bitkisi yetiştiriciliğine başlamak isteyen çiftçilere her konuda destek sağlanarak Süleymanpaşa’nın kendine yetmenin ötesinde tüm Trakya’daki belediyelerin süs bitkisi ve canlı çiçek ihtiyacını karşılayacak konuma gelmesi sağlanacak.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ