Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Süleymanpaşa Belediyesinden kadın erkek eşitliği ile ilgili dev adım

????????????????????????????????????

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı Protokolü’ne imza attı. Protokol, belediyeler nezdinde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için gereken adımların atılarak somut projelerin hayata geçirilmesini öngörüyor.

BAŞKAN EŞKİNAT CEMR PROTOKOLÜNÜ İMZALADI

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından, Eylül 1981’de yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’nin 25. Yıldönümünde 2006 yılında duyurulan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı belgesi, yerel yönetimler eliyle toplumda kadın erkek eşitliğinin sağlanmasını amaçlıyor. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, belediye adına protokole imza atarak kadın erkek eşitliği konusunda dev bir adım atılmasını sağladı.

PROTOKOL NELER İÇERİYOR?

Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı altı temel ilkeden oluşuyor. Bu ilkeler;

  1. Kadın-erkek eşitliği temel bir haktır.
  2. Kadın-erkek eşitliği, çoklu ayrımcılık ve dezavantajlar hususlarının gerektiği biçimde ele alınmasını temin etmek.
  3. Kadınların ve erkeklerin karar alma süreçlerine dengeli katılımları demokratik bir toplum için ön koşuldur.
  4. Toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının tasfiyesi kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasında temel önem taşımaktadır.
  5. Yerel ve bölgesel yönetimlerin tüm faaliyetlerine toplumsal bakış açısının yerleştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin ilerletilmesi için gereklidir.
  6. Eylem planları ve programları için gerekli kaynağın tahsisi, kadın-erkek eşitliğinin ilerletilmesi için gereklidir.

EŞKİNAT: “BU PROTOKOLE İMZA ATAN 21. BELEDİYEYİZ”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Avrupa’daki en geniş kapsamlı yerel ve bölgesel yönetimler birliğidir. 30’dan fazla ülkede belediye ile yerel ve ulusal yönetim birlikleri olmak üzere üyeleri bulunmaktadır. Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın Avrupa ayağını oluşturan CEMR, 2006 yılında hazırladığı bu protokolle yerel yaşamda kadın ve erkek eşitliğinin sağlanabilmesi için yerel yönetimlere çağrıda bulunmaktadır. Türkiye’de sadece 20 belediyenin dâhil olduğu bu protokole biz de Süleymanpaşa Belediyesi olarak imzamızı atmış bulunuyoruz. Türkiye’de protokolü imzalayan 21. belediye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz,” diye konuştu.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ