Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Marmaris Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı Başarı ile Gerçekleştirildi…

Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği iş birliğinde düzenlenen mevzuat bilgilendirme toplantılarının  Muğla’nın  ilçesi Marmaris’te başarı ile gerçekleştirildi. Kırkın üzerinde üye belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve belediye çalışanın katıldığı ve dört gün süren ve yeni çıkan yönetmelik ve genelgelerin uygulanması ile belediye başkanları ve meclis üyelerinin görev ve yetkileri konusunda bilgilendirildi.Program Mustafa Kemal Atatürk , silah arkadaşları ve şehitlerimiz için saygı duruşu ile başladı. Genel Sekreterimiz  Hurşit AKDEMİR  konuşmasında katılımlarından dolayı birlik üyelerine ve  Türkiye Belediyeler Birliğine katkılarından dolayı teşekkür etti. Program Birlik Başkanımız ve  Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un  konuşması ile devam etti.

Kıyı  Ege Belediyeler Birliği Başkanı  Abdül Batur, yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Belediyeler Birliği’nin çalışmaları hakkında da bilgi verdi.Ayrıca yine Türkiye Belediyeler Birliğine teşekkürlerini sundu. 

Başkan Batur, konuşmasında Kıyı Ege Belediyelerinin en önemli sorunlarından birinin yaz ve kış dönemlerindeki nüfus farklılığına rağmen bütçeden ayrılan payın aynı kalması olduğunu dile getirdi. Her belediyenin kendi kriterleri olduğunu belirten Batur, “Özellikle kıyı Ege dendiğinde kıyıdaki turizm ile ilgili bütün kentlerimizdeki en büyük problemlerden bir tanesi yaz kış nüfusu arasındaki fark. Kış aylarında 100 bin nüfuslu bir ilçemiz, yaz sezonunda 500 bin kişiye hizmet üretiyor. Ancak İller Bankası’ndan verilen pay 100 bine göre veriliyor. Geçmişten bu yana hep tartışılan bu konuda katsayı verilmesi önerisi var ancak her belediyenin kendi kriterleri var. Bu kriterlerin toplanması konusunda çalışmalar sürüyor” diye konuştu.Vatandaşa yeni bir vergi yükü olmadan belediye gelirlerinin nasıl artırılacağı konusunda Türkiye Belediyeler Birliği’nin yasa taslağı çalışması yaptığını vurgulayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Katma Değer Vergisi (KDV) ile ilgili sorunları da aktardı. Vergi iadesi alacaklarıtahsil edilebilirse belediye bütçelerinde iyileşme sağlanacağını ifade eden Batur, hizmet üreten iki devlet kurumu arasında KDV uygulandığı ve kurumların birbirinden vergi almak zorunda olduklarını söyledi.Başkan Batur,vergi ile ilgili kalemlerde güncelleme yapılması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

     “Haberleşme vergisi alıyoruz ancak ev telefonu kullanan kalmadı. Bunun yerine kullanılan cep telefonları ve baz istasyonlarına göre düzenlenmesi gerekiyor. Havagazı vergisi de adı gibi hava oldu, çünkü havagazı yok. Bunun yerine de doğalgaz kullanımından pay verilmeli. Su faturasından alınan katı atık vergisi ise artezyeni olan, şebeke suyu kullanılmayan işyerleri dikkate alınarak elektrik faturasından alınmalı. Motorlu taşıtlardan da yol ve trafik katkı paylarının büyükşehir ve ilçe belediyelere verilmesi gerekiyor. Tekrar hatırlatmak isterim ki belediyelerimizin gelirlerini artıracak bu önerilerimiz vatandaştan ek vergi alınması şeklinde olmayacak. Bizim önerimiz zaten bahsettiğimiz kalemlerde alınan vergilerden belediyelerimize pay aktarılması yönünde. Bunlarla ilgili çalışmalar da Türkiye Belediyeler Birliğince yürütülüyor.”dedi.

      Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliğine etkinliği ilçelerinde gerçekleştirdileri için teşekkür ederken  , ev sahibi olmaktan duydukları mtluluğu paylaştı.

Akabinde Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili  Cumhur ÇOBAN konuşmasını tamamladı.

       Kıyı Ege Belediye Başkanları ve meclis üyelerini bir araya getiren programda, mevzuat ve yeni yönetmeliklerin nasıl uygulanacağı hakkında bilgilendirme toplantıların yanı sıra seminerler de yer alacak.Seminerlere Sayıştay eski daire başkanlarından Abdurrahman Acar ve İmar ve  Şehircilik uzmanı Abdurrahman Keleş  konuşmacı olarak katılarak üye belediyeleri bilgilendirdi.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ