Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Kıyı Ege Belediyeler Birliği Toplandı …

 
     Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin mayıs ayında düzenlenmesi planlanan, ancak salgın nedeniyle ertelenen olağan meclis toplantısı ile encümen toplantısı Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapıldı. Konak Belediyesi ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Abdül Batur yönetiminde gerçekleşen meclis toplantısında, bir yıl süreyle görev yapacak encümen üyeleri ile plan bütçe, mahalli idareler, çevre, kültür ve turizm, imar, sağlık, organik tarım, kadın erkek fırsat eşitliği ve hukuk komisyonu üyeleri belirlendi. Toplantıda Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin 2019 Mali Yılı Faaliyet Raporu da oybirliğiyle kabul edildi. 
 
“Pandemi dönemi, proje yarışına döndü”
 
Toplantıda konuşan Konak Belediyesi ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı Abdül Batur, faaliyet raporuna verdikleri güven için tüm meclis üyelerine teşekkür etti. Salgın sürecinde tüm belediyelerin başarılı çalışmalara imza attığına işaret eden Batur, pandemi döneminin belediyelerin sosyal proje yarışına döndüğünü ifade etti. Salgın nedeniyle tüm belediyelerin gelir kaybına uğradığına dikkat çeken Batur, “Yıllardır belediyelerin yetki ve sorumluluk alanları genişlerken, gelirlerinde bir artış olmuyor. Belediyelerin gelirlerini artırmak için acil ve kalıcı bir çözüm bulunmalı. Biz çözüm için geliştirdiğimiz önerileri Türkiye Belediyeler Birliği ve bakanlıkla paylaşıyoruz. Bu süreci devam ettireceğiz. Salgın nedeniyle hizmet yarışına giren belediyelerin ağır kayıpları oldu. Uzmanlar eylül, ekim aylarına dikkat çekerek ikinci bir dalga uyarısı da yapıyor. Belediyelerin kayıpları böyle bir durumda daha da derinleşecek. Belediyelerin devlete olan borçlarının bir defaya mahsus olarak, hızla sıfırlanması da gerekiyor” diye konuştu.
 
102 üye belediye
 
Üye sayısı 102’ye çıkan Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nin encümen ve komisyonları ise şöyle oluştu:
 
Yeni encümen üyeleri
 
Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Onan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel ile Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan encümen üyesi olarak belirlendi.
 
Plan bütçe komisyonu
 
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Çiğli Belediye Başkanı S. Utku Gümrükçü, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ve Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, plan bütçe komisyonu üyesi olarak seçildi.
 
Mahalli idareler komisyonu
 
Çanakkale Belediye Başkanı Ülger Gökhan, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, mahalli idareler komisyonunda yer aldı.
 
Çevre komisyonu
 
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bozkurt Belediye Başkanı Bircan Çelik, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve Nazilli Belediye Meclis Üyesi Ulvi Yıldırım Karaduman, çevre komisyonu üyesi oldu.
 
Diğer komisyon üyeleri ise şu isimlerden oluştu:
 
Kültür ve turizm komisyonu: 
 
Bodrum Belediye Başkanı M. Ahmet Aras
Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz
Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Ali Kuş
Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Tarık Erdil
 
İmar komisyonu:
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay
Aliağa belediye Başkanı Serkan Acar
Enez Belediye Başkanı Özkan Gönenç
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan
Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan
 
Sağlık komisyonu:
 
Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel
İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin
Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar
Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin
Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy
 
Organik tarım komisyonu:
 
Güzelbahçe Belediye Başkanı Ö. Mustafa İnce
Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin
Dereçine Belediye başkanı Ömer Yıldız
Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demireden
Tire Belediye Başkanı Atakan Duran 
 
Kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu:
 
Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya
Bayraklı Belediye Meclis Üyesi Nilgün Alpaslan
Buca Belediyesi Meclis Üyesi Burcu Erdurmaz
Mudurnu Belediye Meclis Üyesi İlknur Kaymak
Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Emine Çağatay
 
Hukuk komisyonu:
 
Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay
Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç
Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan
Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin
Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak
 

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ