Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Gümüldür Halkının Sesiyiz…

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Gümüldür planlarıyla ilgili çıkan haberler hakkında açıklamada bulundu.

Menderes’in sahil bölgesi Gümüldür’de yıllardır Gümüldürlü vatandaşların yaşadığı imar sorununa el atan Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, sorunun çözümüyle ilgili büyükşehir belediyesine gönderilen imar planlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Kanayan yaraya merhem olduk

Bazı basın yayın organlarında konuyla ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerin yer aldığını ifade eden Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “ Göreve geldiğimizde kanayan bir yarayı sarmak adına çalışmalarımızı başlatmıştık. Bu kapsamda Gümüldürlü vatandaşlarımızın yıllardır beklediği imar planları Menderes Belediyesi Mayıs Ayı Olağan İkinci Toplantısı’nda onaylandı. 2008 yılından itibaren gündemde olan bir konu olmasına rağmen her gelen yönetim vaatten öteye geçememişti. 13 yıldır çözülmeyen sorunu çözecek adımlar bizim dönemimizde atıldı. Bu alanlar 1/100 binlik planlarda yerleşik alan olarak geçmektedir. Herkesin bildiği üzere 1/100 binlik planlar da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış planlardır. Geldiğimiz noktada onaylı 1/100 binlik planlara bağlı olarak 1/25 bin, 1/5 bin ve 1/bin ölçekli uygulama imar planları çalışmaları yerine getirilmiştir. Bizim de meclisimize sunduğumuz planlar imar komisyonunda AK Partili meclis üyelerinin de onayı alınarak oy birliğiyle kabul edilmiştir. Ardından 1/25 bin ve 1/5 bin ölçekli planların onama yetkisi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde olduğundan öneri planlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sunulmuştur. Ancak Menderes Belediyesi imar komisyonunda onay verenler İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonunda planın bir bölümüne onay verip bir bölümüne ise değişiklik yapılması için onay verdiler. Bu çelişkiyi anlamak mümkün değil” dedi.

Geçmiş planların aynısı

1/5 bin ölçekli nazım imar planı ve 1/bin ölçekli uygulama imar planlarının geçmiş yıllardaki planlarla aynı olduğunu kaydeden Başkan Kayalar, “Belde belediyesi döneminde Gümüldür Belediyesi tarafından 1986-1989 yılları arasında uygulama imar planı yapılmıştır. Biz de, 25 yıl önce onanmış planların aynısını hayata geçiriyoruz, farklı bir yerin imara açılması söz konusu değildir. Kaldı ki o bölgede 25 yıl önce yapılan planlara göre o tarihlerde 180’den fazla yapı ruhsatı alınmıştır. Yeni yaptığımız planlar da, geçmişte bu konudan faydalanamayıp mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın sorununa çözüm olacaktır” ifadelerini kullandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden görüş alındı

Bölgedeki planların İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden görüş alınarak hazırlandığını belirten Başkan Kayalar, “ Bu alanların tarım alanı olmadığına dair İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün görüşü de var. 30 Kasım 2020 tarihinde tarafımıza yapılan yazılı açıklamada 1/bin ölçekli imar planı bulunan alanların ‘ Toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu’ dışında olduğu ve mevcut imar planlı alanlar hakkında müdürlüklerince yapılacak herhangi bir iş ve işlemin bulunmadığı belirtilmiştir. Biz, Gümüldür halkının sesiyiz, plan sorunu çözülene kadar gereken ne var ise yapacağız. Kimsenin bir karış toprağını imara açmıyoruz. Tarımın ölmesi değil, Gümüldür’ün gelişmesi için kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Depremzedelerin sorunu çözüldü

İzmir depreminde Menderes’te en çok etkilenen yerin Gümüldür olduğunu belirten Başkan Kayalar, ” Depremden etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetini çözecek adım atılmıştır. İzmir depreminde Gümüldürlü hemşehrilerimiz mağduriyet yaşamıştır. Çıkan haberlerde ‘mevcut plandaki durumu korunacak alan’ olarak belirtilen K alanının olmadığına dair asılsız bilgiler yer almaktadır. Bu planlarla, depremden sonra hasar gören ve yıkım kararı alınan binaların olduğu bölgeler K alanı olarak düzenlemiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan da depremden etkilenen alanların planı geçmiştir, diğer alanlarla ilgili değişiklik talebi vardır. Plan sorunu çözülene kadar Gümüldürlü hemşehrilerimizin sesi olacak, rantın değil halkın yanında olarak Gümüldür’ün gelişimine katkı sunacak adımları kararlılıkla atacağız. Planlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden onaylanana kadar gerekli tüm çalışmaları gerçekleştireceğiz “ diye konuştu.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ