Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Edremit’te Belediye Vatandaşın Ayağına Gidiyor !

Edremit Belediyesi, belediyenin iş ve işlemlerini vatandaşın ayağına götürebilmek için Gezici Halk Masası’nı hizmete açtı.Edremit Belediyesi tarafından vatandaşların belediye ile ilgili her türlü iş ve işlemlerini yerinde yapabilecekleri Gezici Halk Masası hizmete sunuldu.

Avrupa Birliği’nin “Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı”  finansman desteğiyle Edremit Belediyesi ve Tüketici Hakları Derneği birlikte yürüttüğü proje ile Edremit’teki ailelerin, elektrik ve enerji tüketim alışkanlıklarının verilecek eğitimle değiştirilmesi, onların karbondioksit salınımlarının azaltmalarının sağlanması,  böylece Edremitlilerin çevreye daha da duyarlı bireyler haline gelmesi ve bu sayede Edremit’in de doğal güzelliklerinin, doğasının korumasını hedeflendiği “Şehirlerde CO2 Salımını Azaltmak Amacıyla, Enerji Kullanımında Tüketici Farkındalığı ve Sorumluluğu” projesi kapsamında enerjisini güneşten alan “Gezici Halk Masası” ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda tanıtıldı.

Edremit Belediyesi tarafından atıl vaziyette duran otobüsün iç ve dış dizaynı yapılarak, Edremit’in 47 mahallesini gezerek hizmeti, halkın ayağına götürecek. Belediyenin mobil şubesi gibi hizmet verecek otobüste Yazı İşleri evrak kabul ve takip hizmeti verilip çözüm odaklı bir çalışma izlenecek. Bilgi işlem ağı ile tüm işlemler ilgili müdürlüklere iletilerek sorunlar daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşacak. “Gezici Halk Masası” görevlilerinin kullanacağı bilgisayar, yazıcı vb. teknolojik cihazlar ise proje kapsamında finanse edilen ve tamamıyla yerli üretim olan fotovoltaik panel sistemi sayesinde gün boyu enerjisini güneşten alacak.

Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Tamer Acar, proje ile ilgili yaptığı değerlendirmede,  “Avrupa Birliği hibeleriyle finanse edilmiş projemizde, atıl vaziyette bulunan bir aracımızın değerlendirmesi konusunda bir çalışma hazırladık. Aracımız üzerindeki güneş panellerinden almış olduğu enerjiyle içerisindeki sistemi çalıştırarak yeşil enerji dediğimiz enerji ile ihtiyacını buradan karşılıyor. Bu projedeki asıl amaç kırsal mahallelerimizde vatandaşlarımızın bize gelmesinin zor olduğu durumlarda, periyodik olarak aracımızı her gün bir mahalle muhtarlığımızın önünde sorunlarını, dilekçelerini belediyeye kadar gelmeden halledebilecekler. Bu proje ile vatandaşlarımız belediyeye değil, Belediye vatandaşın ayağına gidecek” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, sosyal demokrat belediyeciliği Edremit’te adım adım daha ileriye taşımaya başladıklarını belirterek, “Belediyemiz sosyal demokrat belediyecilikte adım adım ilerliyor. Bu araç hizmeti mümkün olduğu kadar en üst noktalara taşıyabilme adına yapılmış olan bir araçtır. Aracımızı yeni almadık, garajımızda kullanılmayan bir aracı çalışır hale getirerek bu hizmete tahsis ettik. Arkadaşlarımız bundan sonra vatandaşımızın derdini yerinde, mahallinde alıp anında iletişim bağıyla belediyemize iletecek. Sorunların çözümü daha hızlanacak, daha da kolaylaşacak. Bu konuda emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aracımızın ve yaptığı hizmetin Edremit’imize ve Edremitlilere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda hizmete giren Gezici Halk Masası’nın açılışına Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Özgirgin, Mehmet Ertaş, Metin Tunçer, Belediye Meclis Üyeleri Şengül Sönmez, Bayram Kayahan, Fahri Yaşar, Hilkat Parıltan, Ali Yılmaz Diker, Coşkun Taşkın, CHP Eski Edremit İlçe Başkanı Yurt Yıldırım, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ