Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Buca’da 3’üncü Bağ Bozumu Coşkusu…

Geçmişte Türkiye’nin en değerli üzümlerini yetiştiren Buca’da, 3’üncü Bağ Bozumu Şenliği gerçekleştirildi.  Bayram havasında gerçekleşen şenlikte, eski gelenekler gün yüzüne çıkarıldı. Buca’da bağcılığın gelişmesi için üreticilere ve özel sektöre çağrı yapan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Buca’da bağ kurmak isteyen herkese destek olmaya hazırız” dedi.

Buca Belediyesi tarafından 3 yıl önce 13 dönümlük alanda kurulan Buca Bağ Evi’nde hasat coşkusu yaşandı. Geçmiş yıllarda Türkiye’nin en iyi sultani cinsi üzümünü üretmekle meşhur olan Buca’da bağcılığı yeniden canlandırmak ve bağcılık kültürünü yaşatmak için gelenekselleştirilen Bağ Bozumu Şenliği’nin bu yıl 3 ‘üncüsü gerçekleştirildi.

Şenlik, Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç’ın katıldığı kortejle başladı. Davul zurna eşliğinde devam eden kortejin ardından, bağlardan toplanan üzümler Bucalı kadınlar tarafından ezilerek şıra elde edildi. İlk şıra tadımının ardından Başkan Kılıç, etkinliğe katılanlara keşkek ikram etti.

Yöresel ürünlerin sergilendiği şenlikte, zeybek ve halk oyunları gösterisinin yanı sıra Buca Belediyesi Pop Orkestrası’nın performansı ziyaretçilerden tam not aldı.

EN İYİ ÜZÜM ÜRETİCİSİ ÖDÜLÜNÜ ALDI

Eğlencenin ardından 3’üncü Bağ Bozumu Şenliği kapsamında “En İyi Üzüm Yetiştiricisi” ödül töreni gerçekleştirildi. Ziraat mühendislerinden oluşan jüri tarafından yapılan uzun soluklu incelemeler sonucunda, üzümlerin salkım gösterisi ve şıklığı, tat ve aroma, ilaç ve kalıntı durumuna göre En İyi Üzüm Yetiştiricisi Ödülü’nü Turgay Aygün almaya hak kazandı. Altın ve plâketle ödüllendirilen Aygün’e ödülünü Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç takdim etti. 

ÇOCUKLARIN ÜSTÜ ÜZÜM LEKESİ OLSUN Kİ…

Şenlikte konuşan Başkan Kılıç, Manisa’nın Salihli ilçesinde bağcı bir aileden geldiğini ifade ederek, şenliğin kendisi için ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Kılıç, “Çocukluğumdan bugüne kadar ayağımdan çizme, elimden üzüm makası eksik olmamıştır.  Eskilerde hasat zamanı demek; düğün zamanı demekti, bayram demekti. Bizler yerel değerlerimizi zenginleştirip tanıtmak yaşatmak zorundayız. Sizlerden rica ediyorum; çocuklarınızı, ailelerinizi alın üzüm bağlarına götürün. Bahçenize bile olsa üzüm ekin. Bucalı her çocuğun bu duyguyu yaşaması gerekmektedir. Ancak o zaman kentimizde bu duyguyu yeniden canlandırabiliriz.  Çocuklarımızın ayağına, eline, yüzüne Buca’nın toprakları bulansın. Üstleri üzüm lekesiyle kirlensin. Ağızlarından üzüm tadı eksik olmasın ki, yaşadıkları toprakların değerlerine sahip çıkabilsinler.  Ne Buca’nın bağlarını, ne de Türkiye’deki bir tek ağacın ranta kurban edilmesine izin versinler. Hem kültürlerine hem de geleceklerine sahip çıksınlar. Bu hepimizin görevidir” diye konuştu.

BUCALILARA BAĞCILIK GİRİŞİMİ ÇAĞRISI

Buca’da bağcılığın gelişmesi için üreticilere ve özel sektöre çağrı yapan Başkan Kılıç, ”Buca Belediyesi olarak bağ kurmak isteyen herkese destek olmaya hazırız.  Gelin hep birlikte Buca’nın bağlarını yeniden canlandıralım. Üretim yapmak isteyen, bağ kurmak isteyen köylülerimizin yanındayız.  Üzümlerimiz birlikte üretelim. ” ifadesini kullandı

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ