Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Buca Sessiz Kalmadı, Çocukların Sesi Oldu…

Bucalılar çocuk istismarı ve cinayetlerine karşı tek yürek oldu. Buca Belediyesi ile Buca Kent Konseyi’nin düzenlediği “Çocuk İstismarı ve Çocuk Cinayetlerine Dur” yürüyüşüne katılan binlerce Bucalı, ellerinde dövizler, dillerinde acımasız cinayetlerde yaşamını yitiren minik bedenlerin acısıyla yoğrulmuş sloganlarıyla yetkilileri acil önlem almaları için göreve çağırdı. Yürüyüş sonunda Cumhurbaşkanlığı ve Meclise sunulmak üzere çocuk istismarına son verecek hukuki çalışma yapılması talebiyle başlatılan imza kampanyasına ilk imzayı Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina attı.

Bucalılar son dönemde yaşanan çocuk tacizleri ve cinayetlerine sesiz kalmayıp, çocukların sesi olmak için yürüdü. Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi tarafından düzenlenen Buca Belediyesi önünden başlayıp Kasaplar Meydanı’na uzanan  “Çocuk İstismarı ve Çocuk Cinayetlerine Dur” yürüyüşüne binlerce Bucalı katıldı.

Ağrı’da minik Leyla’nın, Polatlı’da minik Eylül’ün vahşice öldürülmesiyle tırmanan ve toplumsal duyarlılığı tetikleyen çocuk istismarı ve cinayetlerine karşı ‘Dur’  demek için yollara düşen Bucalılar,  ellerinde ‘ sessiz kalma, ses ol’ , ‘bana yapılanı görmezden gelme’ yazan döviz ve pankartlarla Buca Belediyesi önünde toplandı. Kadın erkek, genç yaşlı binlerce Bucalıya Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve eşi Ahu Piriştina, CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ, DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve sivil toplum örgünlerinin temsilcileri de eşlik etti.

Geleceği sırtında taşıdı

Minik Bucalıların başı çektiği, sloganlar atıp taleplerini haykırdığı yürüyüşe çevre esnaf, trafikteki araç sakinleri ve vatandaşlar da coşkulu alkışlar ve kornalarla katıldı, destek verdi. Çocuklara olan sevgisi ve duyarlılığıyla bilinen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, yürüyüş esnasında yorulan minik Bucalıyı omzunda taşıdı, bir ağızdan taleplerini haykırdı.

Balcılar ,“ Acil yasal düzenleme istiyoruz”

Yürüyüş sonunda Kasaplar Meydanı’nda toplanan Bucalılara seslenen Buca Kent Konseyi Başkanı Avukat Mürüvet Suatoğlu Balcılar,2008-2016 yılları arasında 104 bin 531 kayıp çocuk başvurusu yapıldığını, bu rakamın dünyadaki 16 ülkenin nüfusundan daha fazla olduğunu söyledi. Çocuklara yönelik işlenen suçların ceza miktarını tartışmaktan çok, önleyici sistemin kurularak yasalaştırılmasıyla önlenebileceğini kaydeden Balcılar,” İdam ve hadım istemek suçu bireyselleştirir. Şiddetin toplumsal temelleri ve nedenlerinin görmezden gelinmesine neden olur. Devletin koruma mekanizmaları ve adalet sistemindeki

 

sorunların üzerini örtmek olur” açıklamasında bulundu. Çocuk istismarının son bulması için sivil toplum kuruluşları ve uzmanların katılımıyla hazırlanacak koruyucu ve önleyici Çocuk Korumu Yasaları’nın bir an önce hazırlanması gerektiğini vurgulayan Balcılar, daha önce imza altına alınan Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi ile BM Çocuk Hakları sözleşmesi içerisindeki düzenleme ve mekanizmaların acil olarak hayata geçirilmesini gerektiğini kaydetti.

Piriştina “ Çocuklarınızı dinleyin, paylaşın” 

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise “Bize bu acıları yaşatan insanlara söyleyecek söz bulamıyorum. Bu tabloya en iyi yanıtı ve laneti minik Leyla’nın  çakır gözlerindeki o bakışıyla tüm dünya gördü” sözleriyle başladığı ve Eylül, Leyla gibi şiddete maruz kalıp ve cinayete kurban gitmiş çocukların acısını yüreğinde yaşadığını vurguladığı konuşmasında ailelere çağrıda bulundu. Hükümet kadar ebeveynlere de önemli görevler düştüğünü kaybeden Başkan Piriştina, “Çocuklarımızın gözlerinin içine bakmalıyız, dinlemeliyiz. Onların birey olduğunu bilip, içlerinde neler yaşadıklarını bizlere anlatmalarını sağlamalıyız. Zaten anne babayız ama bazen dost, arkadaş, abi, abla olmalıyız. Dinleyip paylaşırsak ters giden durumlar varsa anlayabiliriz. Ne olursa olsun zaman ayırıp çocuklarınızı dinleyin, konuşun, paylaşın”  dedi.

İlk imza Başkan Piriştina’dan

Konuşmaların ardından Buca Kent Konseyi tarafından Cumhurbaşkanlığı ve Meclis’e sunulmak üzere, çocuklara yönelik işlenen suçlara karşı yasal düzenlemeler yapılması talebiyle imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya ilk imzayı Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina eşi Ahu Piriştina ile birlikte attı. İmza kampanyasının 13 Temmuz’a kadar Şirinyer İzban önünde kurulacak stantta sürdürüleceğini belirten Buca Kent Konseyi temsilcileri tüm vatandaşları geleceğimiz olan çocukları korumak için kampanyaya destek vermeye çağırdı.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ