Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Başkan Batur , Karaca Otel Eğitimine Katılarak Görüşlerini Paylaştı…

Kıyı Ege Belediyeler Birliği Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı Konak’ta düzenlendi. “Belediyeleri Sayıştay Denetimine Hazırlama, Zabıtanın Görevleri, Özlük Hakları ve Yönetmeliği, Kabahatler Kanunu, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Son Çıkan Torba Yasalar, Ohal Kanunu ve Yönetmelikleri, İş Kanunu, İş Sağlığı ve Güvenliği” konularının ele alındığı toplantıya Kıyı Ege Belediyeler Birliği ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ev sahipliği yaptı. Geniş katılımlı seminer sunumunu ise Sayıştay 4. Daire eski Başkanı Abdurrahman Acar gerçekleştirdi.

Karaca Otel Eğitiminin 3. gününde Kıyı Ege Belediyeler Birliği’mizin düzenlediği mevzuat bilgilendirme toplantısına katılan  Birlik Başkanı Sayın Abdul Batur katılımcılara  , Sayıştay’ın belediye memurlarına verilen sosyal yardım denge zammı ile ilgili çıkardığı zimmet konusunun belediye başkanlarımız üzerinde sıkıntı yarattığını ve bu konuyu Türkiye Belediyeler Birliği gündemine de taşıyarak   çıkacak kanunda bunun için bir af olması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Merkez ve çevre ilçeler ayrılıyor

Güncel mevzuatlar hakkında üye belediye personellerine bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda Abdurrahman Acar,  yeni uygulanacak merkez ve çevre belediyeler ayrımı için bir af düzenlemesi olması gerektiğini ifade ederek, “İzmir ili Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Konak, Narlıdere merkez ilçe oluyor. Bunların dışındakiler ise büyükşehir ilçe belediyesi oluyor. Bu çerçevede önümüzdeki günlerde yaptırımlar olacaktır. Sosyal dengenin sağlanabilmesi için bir af gerekiyor” dedi.

Sorumluluk artıyor, bütçe aynı kalıyor

Toplantıda konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, yirmi yılı aşkın belediye başkanlığı döneminde edindiği tecrübeleri üye belediyelerle paylaştı. Çıkarılan yönetmelikler ve kanunlarla belediyelerin görev ve sorumlulukları artarken bütçelerde bir değişikliğe gidilmediğinin altını çizen Başkan Batur, “Tüm belediyelerin en büyük sıkıntısı gelirlerinin artırılmaması. Belediye başkanlığında yirmi birinci yılımdayım. Bugüne kadar çok kanun, çok yönetmelik çıktı. Her çıkan kanunla belediyelerin yetki ve sorumlulukları artarken bütçe konusunda bir artışa gidilmedi” dedi. 

Mükafat değil zimmet olarak geri dönüyor

Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği encümeni üyesi de olan Başkan Batur, belediyelerin yetki ve gelirleri arasındaki sorunu Türkiye Belediyeler Birliği’nde de görüştüklerini ve konuyu takip ettiklerini söyledi. Narlıdere Belediye Başkanlığı sırasında memurlar ile ilk toplu sözleşmeyi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, sözleşme sorası Sayıştay müfettişlerinin 3 Milyon TL zimmet çıkardıklarını, ancak sorunu yine kanun ve yönetmelikler ile çözdüklerini dile getirdi. Memurlar ile yapılan toplu sözleşmenin, işçilerle yapıldığı gibi serbest olması gerektiğini savunan Başkan Batur sözlerine şöyle devam etti:

“Biz geçmişte Narlıdere’de olduğu gibi şimdi de Konak’ta sosyal denge tazminatını iyi veren belediyelerdeniz. Ama bunun karşılığı bize mükafat olarak değil zimmet olarak geliyor. Bu sadece CHP’li değil bütün belediyelerin sorunu. Bu bir bakış açısıdır. Belediyenin gücü varsa sendikayla birlikte sözleşmesini yapar ve buna kimsenin karışmaması gerekir. Doğru olanı da budur. Nasıl işçilerle toplu sözleşme yapılıyor, memurlarla da toplu sözleşmenin serbest olması gerekir.” şekinde yorumda bulundu. 

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ