Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat Ihlamurlar Ölmesin Etkinliğine Katıldı

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, beraberinde Kartal Belediye Başkanı Atakul Öz ile birlikte, Dağ Yenice Mahallesi’nde gerçekleştirilen Ihlamurlar Ölmesin, Doğamız Tükenmesin etkinliğine katıldı.

Işıklar Köyü Selanikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, Yürüyen Ayaklar Seyahat Blogu’nun destek verdiği ve bölgede ıhlamur toplama bahanesi ile katledilen ıhlamur ağaçlarına dikkat çekmeyi amaçlayan doğa yürüyüşü, Dağ Yenice Mahallesi’nden başladı. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından etkinliğe katılanlar için kahvaltı düzenlendi.

CEYLAN: “YILLARDIR IHLAMURLAR İÇİN MÜCADELE EDİYORUM”

Yürüyüş öncesi konuşma yapan Işıklar Köyü Selanikliler Derneği Başkanı Olcay Ceylan, yıllardır bilinçsizce kesilerek yok edilen ıhlamur ağaçlarının korunması için mücadele verdiğini ancak sesini bir türlü yetkililere duyuramadığını dile getirdi. Ceylan, “Resmi olarak ilgili bütün kurumlara başvurdum şahsen gidip görüştüm. Yıllardan beri bu ıhlamur katliamını durdurmak için mücadele veriyoruz. Umarım bugün bu etkinlikle sesimizi duyurmuş olacağız. Başta Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat olmak üzere destek veren herkese derneğim adına teşekkür ediyorum,” dedi.

EŞKİNAT: “KÖYLERİN TÜZEL KİŞİLİKLERİ VE ORTA MALLARI GERİ VERİLSİN”

Kahvaltıda Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Marmara Denizi’ne Kıyısı Olan Belediyeler toplantısına katılan Kartal Belediye Başkanı Atakul Öz de hazır bulundu. Doğa yürüyüşü için köye gelen katılımcılara seslenen Eşkinat, “Biz göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, köy olmazsa tarımın olmayacağını, tarım olmazsa bu ülkenin bir geleceğinin olamayacağını ifade ettik. Köylerin tüzel kişiliklerinin ve atadan dededen biriktirdikleri orta mallarının geri verilmesini savunduk. Bugüne kadar da köylerden belediyemize geçen bir tek metrekare yeri satmadık, o malları emanet bildik. Bugün burada Kartal Belediye Başkanım da bulunuyor. Marmara Denizi’ne kıyısı olan belediyelerin başkanları ile birlikte çok önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda önemli kararlar alındı. Önümüzdeki dönemde bu kararları uygulamaya koymaya başlayacağız. Ihlamura ve doğaya sahip çıkan insanların her zaman yanındayız, desteğimizi esirgemiyoruz. Umarım sayılarımız çoğalır ve sesimizi duyurmayı başarırız,” diye konuştu.

YÜRÜYÜŞÇÜLERDEN EŞKİNAT’A SOSYAL MEDYADAN TEŞEKKÜR

Yürüyen Ayaklar Seyahat Blogu üyeleri de ıhlamur ağaçlarının yaşatılması için Işıklar Köyü Selanikliler Derneği’nin başlattığı harekete destek vermek için bu yürüyüşü düzenlediklerini ifade ettiler. Blog üyeleri sosyal medyada yayınladıkları mesajda, “Ihlamur toplamak için ağacı kökünden kes ve topla. Bu nasıl bir acımasızlık ve vicdansızlıktır. Her yıl 1000 ıhlamur ağacı böyle katlediliyor. Tek tek tespitini yapıp gerekli mercilere bildiren Işıklar Selanikliler Derneği Başkanı Olcay Ceylan tüm çabalarına rağmen sonuç alamamış. Güzel bir havada katledilen Ihlamurlar içinden yürüdük, kesildiklerini gördük üzüldük. Bir kez daha anladık ki doğadaki en tehlikeli canlı insan. Bugün bizimle birlikte olan  Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Ekrem Eşkinat’a bu konuda güveniyoruz, köy projeleri için de takdir ve teşekkür ediyoruz,” ifadelerini kullandılar.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ