Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Narlıdere Belediyesin’de Toplu Sözleşme Sevinci !

Narlıdere Belediyesi ile Belediye İş İzmir 2.Nolu Şube ile arasında gerçekleşen ve 154 belediye işçisini kapsayan 2018-2020 yılı toplu iş sözleşme töreni Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi düğün salonunda gerçekleştirildi. Narlıdere Belediyesinin 154 işçine yönelik iyileştirmeleri kapsayan sözleşmenin imza törenine Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur,  Belediye-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube başkanı Metin Şanlı, Narlıdere CHP Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat, CHP İzmir İl yönetiminden Çetin Özdemir, Hacer Taş, Ulaş Gül, Volkan Gürboğa ile Narlıdere Belediye meclis üyeleri, Narlıdere Mahalle Muhtarları, Belediye İş İzmir 2 Nolu şube’ye bağlı İzsu İzbelkom, Kemalpaşa, Seferihisar, Menderes belediye temsilcileri ve Narlıdere belediyesi çalışanları katıldı.

Gururla ve onurla söylediğimiz İstiklal Marşımız tartışılamamaz

Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi düğün salonunda gerçekleştirilen toplu sözleşme töreni işçilerin İstiklal marşına yöneltilen eleştirilere tepki olarak hep bir ağızdan yüksek sesle okunması ile başladı. Sözleşme töreninde bir konuşma gerçekleştiren Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur,  %22’ye varan iyileştirmeler oranı ve %15 sosyal paketler’de yapılan artış ile İzmir’de en iyi artışın Narlıdere Belediye emekçilerine uygulamaya çalıştıklarını ifade eden Batur, emekçilere hak ettiklerini vermenin çok önemli olduğunu ifade etti. Batur “Cumhuriyet’imizin tüm kazanımlarında olduğu gibi ulusumuzun kurtuluşunu yaşanan tüm acıları, kayıpları ve kazanımlarımızı her söylediğimizde bize hatırlatan en büyük ortak değerlerimizden biri olan İstiklal Marşı’nında toplumun genetikleri ile oynamak isteyenlerin hedefi haline geldiğini üzülerek görüyoruz. Her zaman gururla ve onurla söylediğimiz ve iftihar ettiğimiz İstiklal Marşımız böylesine bir tartışmanın içinde olmasını kabul etmiyoruz. Sanki ülkenin başka hiç bir sorunu yokmuş gibi sanki istiklal marşı sorunmuş gibi bir kamuoyu oluşturulmaya çalışılması anlaşılır bişey değildir. Hepimiz için şu anda Türkiye’nin geleceği için 2019 tarihi büyük önem taşımaktadır. Hepimizin çocuklarımızın, torunlarımızın,ülkemizin geleceği için tek yapmamız gereken inanarak, azmederek hiç durmadan çalışmak. Özellikle bugün bu salonu dolduran emekçi kardeşlerimize bir kez daha minnettarlığımı belirtmek istiyorum. İsteidğimiz kadar masaüstünde planlıyalım eğer işçi kardeşlerimiz mahallede, sokakta bunu en iyi şekilde uygulmazsa, tüm güçleriyle Narlıderemizi temiz, yeşil ve güzel bir hale getirmek için çaba göstermezse yaptıklarımızın hiç bir önemi kalmaz ve bir netice alamayız. Bu yüzden en büyük görev siz değerli emekçi kardeşlerime düşüyor. Geçmişte olduğu gibi bundan sonrada bana bu desteği vereceğimden şüphem yok ve bu yüzden toplu sözleşme ile alacağınız zamlar ananızın ak sütü gibi helal olsun. Bu yıl sadece bizi üzen adam gibi adam Ahmet Mutuoğlu olmadan bir sözleşme gerçekleştirmiş olmamız. Sözleşme görüşmeleri sırasında arkadaşlarımız için bir puan’da Ahmet Mutuoğlu için istediler tabiki onları kırmadık. Değerli emek dostu ve sendikacı Ahmet Mutuğlunu burdan bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi.

Batur’dan şirket çalışanlarına müjde

Taşeronlarla ilgili belediye şirketlerine aktrılması ile ilgili çalışmalarmız sürüyor. Biz çıkan yasaları uygulamakla mükellefiz fakat bu taşeron sistemi geçişiyle alakalı bunların norm kadrolar değilde belediye şirketlerine aktarıldığını anlamış değilim. Şu anda çıkan yasanın uygulanması ile ilgili kötünün iyisi diyerek arkadaşlarımızı şirket bünyesine almak ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Birlik beraberlik ve kardeşlik içinde yürüteceğimiz bu çalışmalardan sonra 2 Nisan tarihinde de hem belediye şirket çalışanları hemde taşerondan şirkete geçen arkadaşlarımızın sendikal hakları ile ilgili çalışmalara başlıyoruz.Onlara zaten bir sözümüz vardı ve böylelikle Narlıdere Belediyesinde sendikasız kimse kalmayacak. 2019’da herkesin dayanışma ruhu içinde olmamız gereken bir süreç var. Birlik ve beraberlik içinde Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı yolumuzda tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Emekçi arkadaşlarımız için bugün imzaladığımız sözleşmemiz hayırlı olsun” dedi.

Oylarımıza sahip çıkacağız

Narlıdere Belediyesi işçilerinin toplu iş sözleşmesi töreninde bir konuşma yapan Belediye-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şube başkanı Metin Şanlı “Taşeron yasası daha çok kafa karışıklığı daha çok mağdur üretmiştir. Taşeron yasası mağduru olan  işçi ve emekçi kardeşlerimize ne olacağını merakla bekliyoruz. Biz sendikalar ve emekçi kardeşlerimiz ile birlikte 2019’da daha çok çalışıp tek adam rejimine hayır diyerek sandıklarımıza ve oylarımıza sahip çıkacağız. Bugün imzaladğımız toplu iş sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun”dedi.

Hayırlı olmasını diliyorum

CHP Narlıdere ilçe Başkanı Şahin Fırat “Sosyal demokrat düşüncenin temeli emeğin en yüce değer olduğu bir partinin İlçe başkanı olarak her zaman olduğu gibi uzlaşma ile sonuçlanan Narlıdere Belediye işçilerimizin toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ