Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Muratpaşa’ya bir ödül daha

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından verilen ‘En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri’ ödülünü aldığı törende, Muratapaşa’da uygulanan ve ambalaj atıklarını yerinde ayrıştırılmasına dayanan Çevreci Komşu Kart Projesi’nin Türkiye’ye yayılmasıyla 5 milyar dolarlık kaynağın geri dönüşümünün sağlayacağını söyledi.

Başkan Uysal, TÜRÇEV tarafından verilen ‘En İyi Çevre Bilinçlendirme Etkinlikleri’ ödülünü üst üste 2’nci kez aldı. Başkan Uysal’a, ödül plaketini İstanbul Ataköy Marina’da düzenlenen Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde takdim edildi.

HALK PLAJLARINA MAVİ BAYRAK

Başkan Uysal, törende yaptığı konuşmada okullarda çevre konusunda yoğun bir eğitim faaliyeti yürüttüklerini söyledi. Eğitim faaliyetlerini yanı sıra aynı zamanda Antalya’nın kent kimliğinin bir parçası olan falezler üzerinde kıyı tahribatı ve kaçak kullanımlara karşı önemli bir mücadele verdiklerini söyledi. Bunun sonucunda Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan alınan izinler doğrultusunda falez bandında halk plajları tanzim ettiklerini dile getiren Başkan Uysal, “Bu plajlarımıza bu yıl 3 Mavi Bayrak uygun görüldü. Birkaç plaj çalışmamız daha var” dedi.

ÇEVRECİ KOMŞU KART

Muratpaşa’da ayrıca ambalaj atıklarının kaynağında yani evlerde ayrılmasına dayanan Çevreci Komşu Kart projesine başladıklarını belirten Başkan Uysal, 1 yılı aşkın bir süredir devam eden uygulamada evlerde ayrıştırılan ambalaj atığı karşılığında kartlara ödül puan yüklendiğini söyledi. Ödül puanlarla anlaşmalı marketlerden alışveriş yapılabildiği gibi puanların öğrencilere burs olarak da dönebildiğini belirten Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Plastik, metal, cam, kağıt gibi ambalaj atıklarını evde ayrıştırılması eskiden üst gelir gurubunun dikkat ettiği bir duyarlılıkken Muratpaşa’da uyguladığımız Çevreci Komşu Kart’la bu duyarlılık tüm toplum kesimlerine yayıldı. Projeye ilgi umduğumuzun çok üzerinde gerçekleşiyor. Yıl içinde toplanan ambalaj atıklarını 25 kat arttığı mahallerimiz var. Yaptığımız çalışmaya göre Çevreci Komşu Kart projemiz Türkiye geneline uygulama başlamasıyla Türkiye’nin ham petrol ithalatının üçte biri kadar yaklaşık 5 milyar dolar kaynak geri dönüşümü sağlıyor.”

ONLİNE EĞİTİM HAKKINDA BİLGİLENDİRME