Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Muratpaşa’da Gösteri Merkezi’nin temeli törenle atıldı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 17 milyon 849 bin TL’ye mal olacak Çok Amaçlı Gösteri Merkezi’nin temel atma töreninde merkezin gerek yatırım maliyeti gerekse salonlarıyla, Türkiye ölçeğinde kültür ve sanat alanında önemli yatırımlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

Muratpaşa Belediyesi’nin 17 milyon 849 bin TL yatırım maliyeti bulunan 658 seyirci kapasiteli salonlara sahip Çok Amaçlı Gösteri Merkezi – Opera ve Tiyatro İşliği temeli düzenlen törenle atıldı.

Yeşilbahçe Mahallesi’nde düzenlenen törene CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul başta olmak üzere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, İl Emniyet Müdür Vekili Mehmet Can Gencer ve Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürü Sinan Demir’in yanı sıra muhtarlar ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.

KÜLTÜR VE SANATA YATIRIM

Başkan Uysal, burada yaptığı konuşmada, sanatın bir şehri şehir yapan, ona içerik ve derinlik katan toplumsal bir boyuta sahip olduğunu söyledi. 5 bin 420 metrekare inşaat alanına sahip Çok Amaçlı Gösteri Merkezi’nin gerek yatırım maliyeti gerekse salonlarıyla Türkiye ölçeğinde kültür ve sanat alanında önemli yatırımlardan bir tanesi olduğunu dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Proje bu özelliğiyle birlikte mimari olarak da birçok özelliğe sahip. Şehirlerimizde nitelikli binalarının yapılması, çevreyi bloke etmeyen, düzgün binaların yapılması çok değerli ve önemli olduğunu düşünüyoruz. Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi’nin Antalya’mızda, Muratpaşa’mızda gönül zenginliğinin, estetiğin, inceliğin gelişmesine katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Kent olabilmenin, kent kültürünün parçası olmasını istiyoruz. Buranın sadece bir bina değil, ruhu olan, ruh taşıyan ve ruh veren bir mikan olmasını temenni ediyorum.”

‘ÖLÜRSEM GÖZÜM AÇIK GİTMEZ’

Yeşilbahçe Muhtarı Nurettin Eyiler ise konuşmasına “Artık ölürsem gözüm açık gitmez” diyerek başladı. Muratpaşa Belediyesi’nin temelini attığı Gösteri Merkezi’nin bulunduğu alanda doğup büyüdüğü evin olduğunu anlatan Eyiler, “Uzun yıllar içinde yıkıldı. Buraya bir gösteri merkezinin yapılacağı söylene geliyordu ama Ümit Uysal Başkanım konuyu ele attı ve nihayetinde inşaatına başladı. Artık ölürsem gözüm açık gitmez” diye konuştu.

BU YAŞTAN SONRA BEN DE YÜZÜYORUM’

Muhtar Eyiler, Yeşilbahçe Mahallesi’nin deniz kıyısında olmasına rağmen denizle hiç buluşamadığını belirterek devam ettiği konuşmasında “Falez kıyı bandında yapılan plajlar için çok teşekkür ederim. Denizin kıyısındaydık ama gitmiyorduk. Şimdi ben de gitmeye, bu yaştan sonra yüzmeye başladım” dedi.

BAŞKAN UYSAL’A TEŞEKKÜR

Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Köksal ise, temeli atılan merkezin mimari projesinin Muratpaşa Belediyesi’nin Mimarlar Odası’yla düzenlendiği ulusal yarışmayla belirlendiğinin altını çizdi. Köksal, “Ortak çalışma iradesini gösteren Başkanımız Ümit Uysal’a teşekkür ediyorum. Bu tür projelerin yarışmalarla elde edilmesi mimarlar için çok önemli etki oluşturuyor, mimarlığın gelişmesinde itici güç oluyor” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Uysal ve beraberindekiler düğmeye basarak Çok Amaçlı Gösteri Merkezi’nin temeli attı.

       Kıyı Ege Belediyeler Birliği Eğitim Akademisi ve İzmir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü İş Birliği ile gerçekleşen Afet Farkındalık Eğitimi 3. Hafta Programı İlan Edilmiştir 

     PROGRAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ