Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Muratpaşa Belediyesi’nin Katkıları ile Özel Çocuklar İzci Kampında…

Muratpaşa Belediyesi ve Adalya Vakfı’nın falezler üzerinde çam ağaçlarıyla kaplı 8 bin metrekarelik alan üzerinde hizmete açtığı Engelsiz Kafe, özel çocukları 2’nci kez düzenlendiği izci kampında ağırladı.

Muratpaşa Belediyesi’nin Adalya Vakfı’yla birlikte Şirinyalı Mahallesi’nde oluşturduğu ve kapılarını yüreğinde engel taşımayan herkese açan Engelsiz Kafe, özel çocuklar ve aileleri için düzenlediği izci kampı, Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı İzci bayrak ve yemin töreniyle başladı.

3 gün devam edecek kampın ilk gününde özel çocuklar, kamp alanında çevre temizliği yaptı ardından ailelerin de yardımıyla Engelsiz Kafe bahçesine çadırlar kuruldu. 36 çadır ve 75 kişiyle oluşturulan izci obasına Ateşböceği adı verildi. Obabaşılığını da Adalya Vakfı Müdürü Cem Kotan üstlendi. İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesiyle obada hazırlıklar tamamlanırken hep beraber izci yeminin edilmesiyle kamp resmen başladı.

Törene katılan Başkan Uysal, izciliğin takım içinde birey olabilmeyi pratik yaşamla öğreten önemli bir eğitim ve spor organizasyonu olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, izciliğin kendi kendine yetebilme, doğayı tanıma gibi bireyin karakter ve fiziksel gelişimini destekleyen birçok faydası bulunduğunun altını çizen Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Özel çocuklarımızı, izcilik pratiklerini bir parçası haline getirmek bambaşka anlamları beraberinde getiriyor. Türkiye’nin birçok noktasında engelli bireylerimiz, özel çocuklarımız evlerinden dışarı çıkamazken Engelsiz Kafemizin düzenlendiği bu etkinlikle çocuklarımız aileleriyle birlikte hemen falezlerin üzerinde, çam ağaçlarıyla kaplı bu alanda 3 gün doğayla baş başa olacak.  Çocuklarımıza belki de hiç tanımadıkları bir dünyanın kapılarını açılacak. Etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Adalya Vakfı Müdürü Kotan ise kent yaşamının özel çocuklar için kolay bir deneyim olmadığını belirterek “Günlük rutinin dışına çıkmak kamplarda mümkün. Burada çocuklarımız keyif alacakları uğraşlarla zaman geçirecek” dedi. Kotan, “Kamptaki egzersizler, geziler ve uyguladığımız programlar çocuklara ve gençlere enerji veriyor. Yeni arkadaşlarla tanışmak ve grup aktivitelerine katılmak onları daha da sosyalleştiriyor. Çocuklarımız kamptayken daha çok gözlemliyor, problem çözme ve sağlıklı iletişim kurma yeteneklerini geliştiriyorlar. Kamp boyunca daha dışa dönük yaşıyor, daha çok şey deneyimliyor, eve yepyeni kazanımlarla dönüyorlar” diye konuştu.

Kampta ilk gün yapılan konuşmaların ardından Muratpaşa Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü’nün desteğiyle alan oyunları, halat çekme, yakan top, futbol gibi oyunlar oynanmasıyla devam etti.