Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Muratpaşa Belediyesi’nden Kadın Konulu Panel

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türk Kadınları Konseyi Antalya Şube üyeleriyle buluştuğu kahvaltıda kadına yönelik şiddete, çocuk gelinlere “Hayır” demek, kadın istihdamını geliştirmek için hayata geçirdikleri projelerde tek amacın kadının toplumsal konumunu güçlendirmek olduğunu söyledi.

Başkan Uysal, Türk Kadınları Konseyi Antalya Şube Başkanı Tülay Ersoy ve üyeleriyle Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de düzenlenen kahvaltıda buluştu. Başkan Uysal, kahvaltıda kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadın istihdamının gelişmesine destek amacının taşıyan derneğin çalışmaları hakkında bilgi aldı, Muratpaşa Belediyesi’nin çalışmalarını dernek üyeleriyle paylaştı.

MÜCADELENİN PARÇASIYIZ

Muratpaşa Belediyesi bünyesinde, önemli bir gönüllü katılımına sahip kadına yönelik şiddete “Hayır” demek için oluşturulan Alyazma Grubu’nun çalışmalarıyla Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya’da kadın mücadelesinin önemli bir bileşeni haline geldiğini söyledi.

MOR MAKAS PROJESİ

Alyazma Grubu aracılığıyla Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası işbirliğinde “Mor Makas” projesinin saha çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Uysal, projeye ilişkin şunları söyledi:

“Bu proje 600 kuaförle birlikte uygulanıyor. Amacımız, kuaförlerimizi kadına yönelik şiddet konusunda bilinçlendirip karşılaştıkları şiddet mağduru kadınların buna karşı neler yapabileceklerini anlatmalarını sağlamak. Bunun için de; onlardan şiddettin neden olduğu morlukları makyajla kapatmamalarını, çocuk gelinlere gelin saçı yapmamalarını istiyoruz.”

AMACIMIZ KADINI GÜÇLENDİRMEK

Mor Makas Projesi tamamlandığında Muratpaşa Belediyesi’nin bugün bir olan ‘Kadın Danışma Merkezi’nin sayısının 600’e çıkmış olacağını belirten Başkan Uysal, bu projeyle birlikte Zeytinköy ve bölgesinde kadın emeğini değerlendirmek üzere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kadın Girişimciler Kurulu ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’yle bir çalışmayı da sürdürdüklerini söyledi.

Bu projenin kadın emeğinin yoğun olduğu ancak sadece yılbaşı çelengi üretmekle sınırlı bir ev ekonomisini çeşitlendirmek üzerine kurgulandığını aktaran Başkan Uysal, “Burada ve diğer çalışmalarımızda olduğu gibi temel amacımız kadının toplumsal konumunu güçlendirmek. Farklı tasarımların öğretildiği kurslarımız Gebizli Mahallesi’ndeki merkezimizde devam ediyor. ATSO Kadın Girişimciler Kurulu da bir ürünün nasıl pazarlanacağına ilişkin kurslar verecek, turizm sezonunda otellerde stantlar açılacak. Böylece bir eğitim süreci tasarım, imalat, pazara ulaşım ve pazarlama gibi tüm ayaklarıyla tamamlanacak” diye konuştu.