Kıyı Ege Belediyeler Birliği

Başkan Selvitopu, Kadınlarla Kahvaltıda Buluştu…

Karabağlar Belediyesi ve Karabağlar Kent Konseyi tarafından Uğur Mumcu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen “4.Geleneksel Seçilmiş Kadınlar Kahvaltısı” ilçedeki seçilmiş kadınları bir araya getirdi. Toplantıda Başkan Selvitopu, Dünya İnsan Hakları Günü’ne ilişkin mesajlar da verdi ve “İnsanların haksızlığa uğramadan yaşamlarını sürdürmesinden yanayız.” Dedi.

Kahvaltıya Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Başkan Yardımcısı Alev Ağrı, Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, kadın meclis üyeleri, ilçedeki kadın örgütlerinin yöneticileri ve temsilcileri, kadın muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarından kadın yöneticiler katıldı.

 Bizler her zaman hak ve özgürlüklerden yanayız

Kahvaltıda konuşan Başkan Muhittin Selvitopu, kadınların sadece siyasal yaşamda değil, ekonomide, kültürde, sanatta hak ettikleri yerleri almaları gerektiğine inandığını söyledi. Kadın – erkek ayrımcılığının sadece ülkemizde değil,  dünyada hiç konuşulmaması gerektiğini savunan  ve tamamen ortadan kalkmasını isteyen Selvitopu,  “Herkes yaşamın içerisinde ortak yerini alsın. İnşallah bir gün bu noktalara geliriz. Bugün aynı zamanda Dünya İnsan Hakları Günü. Birçok insan hak ihlallerinden dolayı sıkıntı çekmekte, yaşamdan koparılmakta. Bizler hak ve özgürlüklerden yanayız.

İnsanların haksızlığa uğramadan yaşamlarını sürdürmesinden yanayız. Hiçbir insanın yaşamından koparılmasına izin vermememiz gerekiyor” dedi.

Hedefimiz 58 mahallede 58 semt merkezi

İlçedeki kadınların her alanda kendilerini gösterme imkanı bulacaklarının altını çizen Başkan Selvitopu, “Şu anda evinde oturan kadınlarımıza semt merkezleri aracılığıyla ulaşmaya çalışıyoruz. Kadın Semt Merkezleri’nin sayısını her geçen gün arttırıyoruz. Amacımız 58 mahallede semt merkezlerini yaratmak ve buraları kadınlara teslim etmek. Buralara onların sahip çıkmasını istiyoruz. Hayatın içinde yer almaları için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Semt merkezleri ardından kültür ve sanat merkezleriyle de bunu daha da geliştireceğiz” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarız

Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ise seçilmiş kadınlarla geleneksel olarak düzenlenen kahvaltının Karabağlar’da tek olduğunu ve bir ilki sürdürmeye devam ettiklerini söyleyerek,  bu konuda kendilerine destek olan Başkan Muhittin Selvitopu’na teşekkür etti. O dönemde anneannelerin, babaannelerin kadınların seçilme hakkı için mücadele ettiklerini ve onların sesini duyan bir liderimiz olduğunu belirten Işık,  “Mustafa Kemal Atatürk’ e kadınlar olarak minnettarız. Karabağlar’da hayat güzelleşiyor ve değişiyorsa bunda kadınların ciddi anlamda katkısı var. Bundan sonra da daha güzel bir Karabağlar için elbirliğiyle çalışacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Etkinlik soru-cevap bölümüyle sona ererken, Başkan Selvitopu, seçilmiş tüm kadınlarla toplu fotoğraf çektirdi.